Home Supercross MRF MoGrip FMSCI National Supercross 2017 Final Round – Pune

MRF MoGrip FMSCI National Supercross 2017 Final Round – Pune

0
SHARE
MRF MoGrip FMSCI National Supercross 2017
Click: Sabik Photography
DOWNLOAD MotoXindia APP  

Pune host the season-ending round of the MRF MoGrip FMSCI National Supercross Championship 2017, here on Saturday night under floodlights in the open ground near Passport office in Mundhwa,

Harith Noah seal yet another national Championship title in SX1 Expert Class for TVS Racing Noah, has 210 points from six rounds.  Followed by Privateer CD Jianan from Kerala with 187 points

Mahesh VM also a privateer from Kerala wins three Championship titles in Novice Class, Indian Experts and Experts Class this is first time in the history of MRF Supercross Championship a privateer won three Champonship titles in a year

“This is for the first time in the recent past that championship standings have been so close going into the season-ending round. That is the precise reason why we have prepared a well-rolled track to give every rider a fair chance of competing,” said Shyam Kothari, former National Champion and Director of Godspeed Racing, the organisers of the event.

Results 

Class 1 SX1 Expert Class Group A

  1. Harith Noah (TVS Racing, TVS RTR250)
  2. CD Jinan (Kerala, KX250F)
  3. Javed Shaikh (Goa, KX250)

 

Class 2 Novice Group C Moto 1

  1. Kali Mohan (Dindigul, Hero Impulse)
  2. Mahesh VM (Thrissur, Hero Impulse)
  3. Imran Pasha (TVS Racing, TVS RTR)

 

Class 4 Locals Group B

  1. Pinkesh Thakkar (Pune, Hero Impulse)
  2. Aakash Satpute (TVS Racing, TVS RTR)
  3. Sachin Ghorpade (Kolhapur, Hero Impulse)

 

Class 5 Indian Experts Group C

  1. Mahesh VM (Thrissur, Hero Impulse)
  2. Imran Pasha (TVS Racing, TVS RTR)
  3. Jagaeesh Kumar (Coimbatore, Hero Impuse)

 

Class 6 Private Experts Group C

  1. Mahesh VM (Thrissur, Hero Impulse)
  2. Kali Mohan (Dindigul, Hero Impulse)
  3. Jagaeesh Kumar (Coimbatore, Hero Impuse)

 

Class 7 SX2 Group A

  1. Prithvi Singh (Chandigarh, KX250F)
  2. Adnan Ahmed (Mangalore, YZ125)
  3. Sajith ES (Thrissur, KX250)

 

Class 8 Junior SX Group A/B/C/D:

  1. Yuvraj Kondedeshmukh (Pune, KTM 85SX)
  2. Prajval V(Banglore,KTM 85)
  3. Karan Karle (Pune, KTM 65SX)

 

Class 9 SX International Group A:

  1. Aleksandr Tonkov (Russia, KTM-350)
  2. Vitaly Gusev (Russia, KTM-350)
  3. Todd Bannister (USA, TVS RTR 250)
Loading...