Home Supercross MRF MoGrip FMSCI National Supercross 2017 Round- 5 Indore

MRF MoGrip FMSCI National Supercross 2017 Round- 5 Indore

0
SHARE
MRF MoGrip FMSCI National Supercross 2017 Round- 5 Indore
Jinan CD (50) Harith Noah (8) Image Courtesy :Ang'ata Racing Click: Sabik Photography

Indore: The thrill of speed gripped the city of Indore as racers from all over the globe raced each other on Supercross Track at Dussehara Maidan on 25th Nov 2017. Eight different rounds were organized with were witnessed by thousands of racing enthusiasts from the country

The first round was given to local riders from Indore who showcased their talent at the track for next round followed by the race of junior category in which participants below 15 years took part.

This was followed by the most awaited category of race International open in which foreign riders took part and enthralled the audience, who cheered for them at the end of each lap. Riders jumped their bikes upto50 feet and resumed their speed and balance after landing on ground.

GODSPEED Racing, Pune spearheaded by 7 times National motorsports Champion Mr. Shyam Kothari have owned the rights of organizing this Championship for the last 6 years.

Film actor Boman Irani was the chief guest for the event who appreciated the talent of the riders and also greeted the fans

Kerala for becoming the 1st State in India to dominate the top class race the SX1 foreign open category all three riders on podium are from Kerala

From left CD Jinan Harith Noah and Sajith ES
From left CD Jinan, Harith Noah and Sajith ES

Final ResultsĀ 

Class 1 SX1 Expert Class Group A

  1. Harith Noah (TVS Racing, TVS RTR250)
  2. CD Jinan (Kerala, KX250F)
  3. Sajith ES (Thrissur, KX250)
  4. Rugved Barguje (TVS Racing, TVS RTR250)
  5. Javed Shaikh (Goa, KX250)

Class 2 Novice Group C Moto 1

  1. Kali Mohan (Dindigul, Hero Impulse)
  2. Imran Pasha (TVS Racing, TVS RTR)
  3. Mahesh VM (Thrissur, Hero Impulse)
  4. Jnkush Rao (Goa, Hero Impulse)
  5. Rajendra RE (TVS Racing, TVS RTR)

Class 4 Locals Group B

  1. Narendra Pawar (TVS Racing, TVS RTR)
  2. Syed asif Ali (TVS Racing, TVS RTR)
  3. Nihar Kaariya (Indore, Hero Impulse)
  4. Rajeev Chouhan (Indore, RX-135)
  5. Vinit Sharma (Indore, Hero Impulse)

Class 5 Indian Experts Group C

  1. Imran Pasha (TVS Racing, TVS RTR)
  2. Mahesh VM (Thrissur, Hero Impulse)
  3. Jagaeesh Kumar (Coimbatore, Hero Impuse)
  4. Kali Mohan (Dindigul, Hero Impulse)
  5. Syed asif Ali (TVS Racing, TVS RTR)

Class 6 Private Experts Group C

  1. Mahesh VM (Thrissur, Hero Impulse)
  2. Jagaeesh Kumar (Coimbatore, Hero Impuse)
  3. Narendra Pawar (TVS Racing, TVS RTR)
  4. Kali Mohan (Dindigul, Hero Impulse)
  5. Anwer Kiliedar (Goa, Hero Impulse)

Class 7 SX2 Group A:

  1. Sajith ES (Thrissur, KX250)
  2. Adnan Ahmed (Mangalore, YZ125)
  3. Maninder Singh Prince (Delhi, Yamaha YZ250F)
  4. Prithvi Singh (Chandigarh, KX250F)
  5. Jatin Jain (Nagpur, KTM-350)

Class 8 Junior SX Group A/B/C/D:

  1. Yuvraj Kondedeshmukh (Pune, KTM 85SX)
  2. Karan Karle (Pune, KTM 65SX)
  3. Aadil Correya (Cochin, XP125)
  4. Ishkan Shabhag (Saara KTM 65SX)
  5. Sarthak Chavan (Pune, KX-100)

Class 9 SX International Group A:

  1. Aleksandr Tonkov (Russia, KTM-350)
  2. Todd Bannister (USA, TVS RTR 250)
  3. Alexander Ivanyutin (Russia, TVS RTR-250)
  4. Shawn Yarbrough ( USA TVS RTR-250)
  5. David Pulley (USA KTM-350)
Loading...

Leave a Reply